Turystyka - warto zobaczyć
Tężnia Solankowa w Kostrzynie
Plac Kurdeszowy, 62-025 Kostrzyn
Tężnia Solankowa w Kostrzynie czynna jest codziennie w okresie od 21 marca do 30 listopada każdego roku. Zasolenie solanki wynosi 8%, a zawartość jodu w solance: ponad 50 mg/l. Solanka inhalacyjna pozyskiwana jest z uzdrowiska z kopalni w Dębowcu, znana jest jako “Solanka z Zabłocia” lub “Solanka Zabłocka”. Solanka, ta jest produktem o niezwykłych właściwościach leczniczych, dedykowanych do stosowania w tężniach solankowych ze względu na swoją skuteczność w terapii dróg oddechowych. Charakteryzuje się wysoką mineralizacją oraz najwyższym stężeniem jonów jodu spośród odkrytych złóż leczniczych wód solankowych na rynku światowym. Wspomaga leczenie przewlekłych chorób układu oddechowego, ale również działa profilaktycznie, oczyszczając i nawilżając drogi oddechowe.
Kostrzyńska tężnia została otwarta pod koniec lipca w 2024 roku. Inwestycja realizowana została w ramach “Rewitalizacji obszarów PPGR na terenie Gminy Kostrzyn w celu wzmocnienia aktywności społecznej, rekreacyjnej, turystycznej i prozdrowotnej” na które Gmina Kostrzyn otrzymała dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości 1.958.750 złotych co stanowi 98% wartości projektu.
Wiatrak w Czerlejnie (w renowacji)
Przy drodze do Kleszczewa znajduje się drewniany wiatrak – koźlak. Został zbudowany na przełomie lat 1754-1780. Obecnie trwają intensywne prace związane z jego rewitalizacją. W 2020 roku gmina Kostrzyn zakupiła wiatrak, który od dziesiątek lat stał na prywatnym polu w Czerlejnie. Opracowany został plan rewitalizacji tego zabytkowego obiektu. Dokonano oceny technicznej oraz wskazano wszystkie elementy, które poddane zostaną pracom konserwatorskim. Cały zakres prac uzgodniony i zaakceptowany został przez Powiatowego Konserwatora Zabytków. Pierwotnie znajdował się w Spławiu. W 1865 został zakupiony przez Piotra Brodzińskiego i po jego rozebraniu elementy wiatraka zostały przewiezione i złożone ponownie w Czerlejnie. Wiatrak został uruchomiony w 1867 roku. Zrewitalizowany wiatrak “Koźlak” umiejscowiony zostanie, zgodnie ze wskazaniami Konserwatora, na placu w pobliżu drewnianego kościoła NMP Wniebowziętej w Czerlejnie.
Napis promocyjny „Kostrzyn w Twoim Rytmie”
Odwiedzając Kostrzyn warto rozpocząć spacer od Parku Miejskiego, zlokalizowanego tuż przy Stacji PKP, wokół którego ulokowany jest również parking dla samochodów, to także dobre miejsce na kontynuację podróży po gminie, bowiem właśnie tu znajduje się Węzeł Przesiadkowy Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej, dzięki której dotrzemy w najbardziej odległe zakamarki Gminy zupełnie za darmo! W samym Parku Miejskim, miejscem gdzie warto zrobić pierwsze „selfie” jest napis promujący „Gmina Kostrzyn w twoim rytmie”.
Stacja Książki
Oprócz napisu promującego gminę w Parku Miejskim znajdują się także kierując swoje kolejne kroki w tablice o historii miasta oraz parku, a także Stacja Książki – miejsce, któremu przyświeca idea bookcrossingu.
Zegary Świata
Tuż za parkiem od ulicy Warszawskiej znajduje się gigantyczna mapa świata z flagami wszystkich krajów oraz zegarami, pokazującymi czas w różnych zakątkach świata.
Jak głosi legenda Kostrzyn wziął swa nazwę od rycerza Kostro. Dawno, dawno temu w miejscu, gdzie rozłożył się Kostrzyn między rzeczkami Cybina i Męcina rozciągała się rozległa puszcza. W zamierzchłych czasach dzielny rycerz Kostro często przemierzał tędy szlak z Poznania do Gniezna. W dziewiczej puszczy polował i uganiał się za dzikim zwierzem. Przejeżdżał knieje wiele razy i często tu popasał,
aż poznał urodziwa córkę leśnika Jagnę, z która z czasem się ożenił i założył osadę od jego imienia nazwana Kostrzynem.
Podążając w kierunku Rynku warto zobaczyć wykonanego z mosiądzu Rycerza Kostro, stojącego pod Urzędem Miejskim na ulicy Dworcowej – to Kostro-Urzędnik. To pierwsza z kilku figur legendarnego założyciela miasta, pozostałe można znaleźć przy Stadionie Miejskim – Kostro-Piłkarz, Szkole Podstawowej nr 1 – Kostro-Uczeń, Bibliotece Miejskiej w Kostrzynie – Kostro-Bibliotekarz oraz przy Międzypokoleniowym Centrum Inicjatyw Lokalnych – Kostro-Senior z Kostro-Junior.
Ze statuetkami Rycerza Kostro związany jest ciekawy quest. Zachęcamy do wzięcia w nim udziału!
Izba Muzealna Ziemi Kostrzyńskiej
W gmachu Biblioteki mieści się Izba Muzealna Ziemi Kostrzyńskiej, posiadająca szereg dokumentów oraz wystawy dotyczące lokalnej historii, w tym choćby akt lokacji miasta, a także sztandary kostrzyńskich organizacji.
Izba Muzealna Historii Rolnictwa Ziemi Kostrzyńskiej w Czerlejnku
Mini Muzeum Rolnictwa Ziemi Kostrzyńskiej znajdujące się w Czerlejnku. Wystawa na świeżym powietrzu zlokalizowana za świetlicą wiejską prezentuje maszyny, które niegdyś służyły mieszkańcom tych terenów, znajdziemy tutaj: pługi, kultywator, kosiarkę listwową, dołownik, zgrabiarkę czy maneż pałąkowy.
Izba Muzealna OSP Kostrzyn
„Szwedzkie okopy” w Trzeku
Wieś Trzek, znajdująca się 7 km na południowy zachód od Kostrzyna kojarzy się przede wszystkim z tzw. szwedzkimi okopami, czyli grodziskiem wczesnośredniowiecznym.
Tablica pamiątkowa gen. Ignacego Prądzyńskiego
Gmina Kostrzyn może poszczycić się postacią wybitną – gen. Ignacym Prądzyńskim, wojskowym strategiem oraz budowniczym Kanału Augustowskiego, który na świat przyszedł w Sannikach. Przypomina o tym tablica na murach dawnej posiadłości dworskiej, w której urodził się Prądzyński.
Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Czerlejnie
Nieopodal kościoła przy drodze na Trzek znajduje się pomnik Powstańców Wielkopolskich, który został zbudowany w 1928 roku w dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości. Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Kostrzynie.
Słup Światowida na Rynku
Na rynku w Kostrzynie można podziwiać słup Światowida. Pełni on rolę drogowskazu do Lednicy, czyli miejsca chrztu polski. Postawiono go w 1966 r. z z okazji obchodów tysiąclecia Państwa Polskiego.
Pomnik Walki i Męczeństwa na Rynku
Tak jak pomnik Światowida znajduje się on na kostrzyńskim Rynku. Usytuowany jest w tym samym miejscu w którym 20 października 1936 roku niemieckie wojska rozstrzelały 28 mieszkańców Kostrzyna i okolic. Na tablicy od strony północnej wymienione są nazwiska wszystkich rozstrzelanych mieszkańców Kostrzyna i okolicy, a strona zachodnia upamiętnia osoby rozstrzelane i zamęczone w latach 1939-1943.
Pomniki w Janowie
Z kolei ważną pamiątką o wydarzeniach historycznych jest Janowo, leżące w sąsiedniej Gminie Dominowo. Miejsce pamięci upamiętniające zrzut broni dla AK podczas II wojny światowej, to zbudowany ku czci żołnierzy Armii Krajowej kamienny krąg pamięci, krzyż, kapliczka oraz tablice informacyjne.
Na obszarze Gminy Kostrzyn znajdują się trzy dawne cmentarze ewangelickie. Usytuowane są w Brzeźnie,
Siedleczku i Trzeku.
kościół św. Jadwigi w Siekierkach
Wykonany z drzewa modrzewiowego w 1762 roku, a zwieńczony złotym baniastym hełmem, odnowionym w 2015 roku. Cennym zabytkiem znajdującym się w kościele jest ława kolatorska z XVI wieku przedstawiająca herby szlachty (pochodząca jeszcze z nieistniejącego kościoła, który znajdował się w Tomaszkach (dzisiejsza ul. Grabowa w Siekierkach). Z kolei w bocznym ołtarzu mieści się cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, do którego w czasach międzywojennych ściągały tłumy pielgrzymów.
kościół Wniebowzięcia NMP w Czerlejnie
Wykonany z modrzewia i pokryty gontem drewniany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o konstrukcji zrębowej został zbudowany w 1743 roku. Jego wnętrza pokrywają elementy barokowe oraz rokokowe, a kościelną wieżę wieńczy charakterystyczny hełm. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest gotycka rzeźba Matki Boskiej z XIV wieku.
kościół św. Kazimierza w Gułtowach
Obecna budowla została wzniesiona w latach 1737-60 metodą szachulcową (drewniany szkielet murów wypełniony mieszanką gliny z trocinami). Blisko sto lat po rozpoczęciu budowy do kościoła została dobudowana wieża. Obecnie wnętrze kościoła urządzono w stylu rokokowym, uwagę zwracają bogato rzeźbione ołtarze. Pochodząca z XVIII wieku polichromia na stropie oraz ścianach świątyni przestawiająca apoteozę św. Kazimierza, a także scenę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
kościół św. ap. Piotra i Pawła w Kostrzynie
Późnogotycki kościół farny pw. św. ap. Piotra i Pawła z przełomu XV i XVI wieku, który mieści się przy najstarszej ulicy Kostrzyna – Średzkiej. Przy kościele znajduje się dzwonnica z końca XVII wieku, w której zachowały się 3 dzwony, najstarszy pochodzi z 1514 roku.
kościół św. Mikołaja w Siedlcu
Późnobarokowa świątynia, wznosząca się na wzgórzu nad wodami stawów to kościół pw. św. Mikołaj. Znajduje się on w tym miejscu od 1770 roku. Nawę kościoła w kształcie owalu nakrywa kopulaste sklepienie. Od północy przylega do niej prezbiterium z zakrystią, a od południa chór muzyczny z wieżą, na której umieszczono tarczę zegarową z drewnianym mechanizmem.
kościół św. NMP Szkaplerznej w Iwnie
Pochodzi z roku 1789 r., we wnętrzach tej barokowej świątyni znajduje się kamienna chrzcielnica, renesansowa płyta nagrobna Jana Iwińskiego, epitafium kamienne z klęczącą parą szlachecką, czy droga krzyżowa namalowana na porcelanie.
Pałac Myśliwski
Został wybudowany w stylu eklektycznym w latach 1914-1916. Przy pałacu znajduje się park krajobrazowy o powierzchni 1,63 hektara. Po II wojnie światowej pałac ten pełnił funkcję szkoły podstawowej, która w latach 90. XX wieku przeniosła się do nowego gmachu. Przyszłość pałacu pozostaje niewiadomą, można podziwiać go dziś tylko zza ogrodzenia.
Pałac Bnińskich
Jest obiektem, który przykuwa szczególną uwagą turystów oraz mieszkańców jest Pałac Bnińskich w Gułtowach wraz z przylegającym do niego parkiem. Pałac będący obecnie własnością UAM w Poznaniu zbudowano w latach 1779-1786 w stylu klasycystycznym z elementami późnego baroku. W pałacu znajdują się sala balowa, gabinet byłego wojewody, salony: błękitny, marmurowy oraz z kolumnami jońskimi. Interesującym zabytkiem są meble gdańskie z herbami I Rzeczypospolitej, znajdujące się w holu pałacu. Na zespół pałacowy składa się prócz pałacu, oficyna i wozownia, a także park o powierzchni 17 ha ze stawem oraz starodrzewem: platanami, limbami, kasztanowcami i modrzewiami. Wozownię i oficynę zajmuje hotel.
Pałac Mielżyńskich
W latach 1851-1855 wzniesiono w Iwnie Pałac Mielżyńskich, wraz z parkiem o powierzchni 1,5 ha, urządzony w stylu angielskim, będący obecnie własnością Stadniny Koni Iwno. Korpus neorenesansowego pałacu jest dwupiętrowy i pięcioosiowy, przylegają do niego części boczne oraz okrągłe pawilony. Z sieni pałacu przejść można do Sali balowej z półkolumnami, w której znajdują się herby Polski i Litwy oraz sztukateria. Na frontonie pałacu dojrzeć można herb Nowina. W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu znajduje się oficyna z drugiej połowy XIX wieku, w której obecnie mieści się hotel „Karino”.
Dwór w Drzązgowie
Podróżując po południowej części naszej gminy znaleźć można dwór w Drzązgowie, który pochodzi z lat trzydziestych XIX wieku, został przebudowany i rozbudowany o drugą kondygnację oraz przybudówkę z tarasem pod koniec XIX wieku. Część zespołu dworsko-folwarcznego stanowią także park krajobrazowy oraz oficyna, stodoła, spichlerz, czworak i dwojak. Obecnie funkcjonuje w tym miejscu specjalistyczne gospodarstwo rolne.
Pałac Krzyckich
Oprócz zabytkowego kościoła w Siedlcu znajduje się również Pałac Krzyckich ukończony w 1790 r. Od frontu pałac przedstawia się czterokolumnowym portalem zwieńczonym trójkątnym tympanonem, na którym znaleźć można płaskorzeźbę przestawiającą rydwan Heliosa. Wnętrza pałacu kryją bogate sztukaterie z motywami roślinnymi oraz malowidła ścienne o tematyce antycznej. W kompleksie znajduje się także park krajobrazowy liczący powierzchnię 6,2 hektara. Warto nadmienić, że z pałacu do kościoła prowadzi zabytkowa aleja kasztanowa z końca XVIII wieku.
Oprócz powyższych pałacy i dworków w miejscowości Węgierskie znajduje się zabytkowy charakterystyczny pałac w kształcie litery „L” z dwudziestolecia międzywojennego. Położony jest na terenie parku dworskiego z XIX wieku.
Niegdyś w Siekierkach istniał Pałac, dziś pozostałością po nim jest jedynie park, do którego prowadzi ulica Parkowa.
Rynek w Kostrzynie i Brama Cechowa
Pośród wielu znaków historii w mieście prym wiedzie rynek, będący niegdyś miejscem targowym, a dziś pełni funkcje usługowo-handlowe. Rynek otoczony jest kamienicami, które pochodzą głównie z przełomu XVIII i XIX wieku. Kamienice pod numerami 5a i 9 mieszczą w swoich wnętrzach restauracje. Znajdziemy tam również miejsca pamięci, takie jak „Pomnik Walki i Męczeństwa” oraz posąg Światowida. Nieopodal kamienicy nr 8 z wieżą przyciąga uwagę ufundowana przez miejscowe rzemiosło Brama Cechowa z herbem Kostrzyna na froncie oraz godłami dawnych bractw i cechów.
- Hotel i Restauracja UluBIOny, Kostrzyn, ul. Rynek 5a
- Sezony. Restauracja i Hotel, Trzek, ul. Topolowa 25
- Gościniec Piast, Brzeźno, ul. Kolejowa 1b
- GT Noclegi, Kostrzyn, ul. Wrzesińska 11a
- Motel – Kopex, Kostrzyn, ul. Poznańska 57
- Pensjonar Karino, Iwno, ul. Park Mielżyńskich 1/1
- Pensjonat Paskal, Czerlejno, ul. Kostrzyńska 26
- Pałac w Gułtowach, Gułtowy, ul. Pałacowa 1
- Smakosz — noclegi, Skałowo 16